Dziś, 26 lip 2014r.

20 °C 1010 hPa
Wiatr: 2 km/h

Jutro, 27 lip 2014r.

23 °C 1011 hPa
Wiatr: 3 km/h
Produkty
Certyfikaty
GMO - A REGULACJE PRAWNE

30 sierpnia 2011
GMO - A REGULACJE PRAWNE

 

 

Unia Europejska dopuszcza możliwość uprawy roślin genetycznie modyfikowanych i nie zabrania skarmiania pasz z roślin GM. Prawo Unii Europejskiej stwierdza też, że żaden kraj członkowski może wprowadzić zakazu upraw tych odmian rośli GM, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Europejskiej. Ustawa umożliwia jednak ministrowi rolnictwa prawo do wycofania zgody na uprawę określonej odmiany roślin genetycznie modyfikowanych, jeśli pojawią się badania świadczące o ich negatywnym wpływie na środowisko lub ludzi.

 

Uprawa rośli GM obłożona jest przez UE wieloma obowiązkami jakie ma spełnić rolnik mający w swoim areale takie rośliny. I tak na rolnika nakłada obowiązek odgrodzenia uprawy GMO od innej „pasem buforującym” o szerokości 500 m. Produkty GMO muszą być przechowywane tak, by nie pomieszały się z plonami od odmian tradycyjnych. Ponad to opakowania z produktami GMO muszą zawierać informacje o tym, że mają w swoim składzie rośliny genetycznie modyfikowane. Napis z informacją o tym powinien być tej samej wielkości co nazwa towaru.

 

Stoi to w sprzeczności z decyzją Rady Ministrów, która ogłosiła w 2006 roku, że Polska ma być krajem wolnym od GMO. Aktualnie obowiązująca „ustawa o paszach” wprowadziła zakaz stosowania genetycznie zmodyfikowanych surowców do produkcji pasz i ustaliła moratorium na ten zakaz do końca 2012 roku. Z pewnością decyzja ta nie zatrzyma napływu mięsa, jaj, nabiału i innych artykułów wyprodukowanych w krajach, gdzie dopuszcza się GMO. Produkty wyprodukowane o oparciu o pasze z GMO są nawet o 30% tańsze od pozostałych i z łatwością wyparłyby je z rynku. Można również przypuszczać, że ustawa rady ministrów z 2006r nie będzie miała wpływu na import pasz z GMO do naszego kraju. Spowodowało by to upadek krajowych wytwórni pasz i hodowli, a to uzależniło by nasz krajowy rynek od importu.

 

Dr inż. Anna Szyrner
 

« powrót